Yhdistyksen hallitus on tehnyt myönteisiä hanke-esityksiä

marraskuu 07, 2023

Joensuun seudun Leader -yhdistyksen hallitus on tehnyt myönteisiä hanke-esityksiä Pohjois-Karjalan ELY-keskukselle. Hallitus on päättänyt esittää julkista, Leader-rahoitusta seuraaville hankkeille yhteensä 270 000 euroa. Julkisen tuen lisäksi hankkeissa on mukana hakijoiden omaa, yksityistä rahoitusta ja osin talkootyötä.  

Yleishyödylliset kohteet

Pölläkän Metsästysseura ry: Pölläkän koulun korjaushanke
Hankkeessa korjataan Pölläkän metsästysseuran metsästysmajaa sekä majan saunaa ja puuliiteriä. Huonokuntoiset tiilikatot vaihdetaan peltikatoiksi, savupiiput uusitaan ja pellitetään, talon julkisivulle, ikkunoille ja oville tehdään huoltomaalaus sekä asennetaan porakaivo vanhan rengaskaivon tilalle. Rakennuksen sisällä uusitaan keittiötä ajanmukaisemmaksi ja yhdestä luokkahuoneesta tehdään kyläkirjasto. 

Sirkus Supiainen – yhdistys ry: Supiaisen sirkuskoulun satelliittikerhot maaseudulla
Hankkeessa laajennetaan Sirkus Supiaisen sirkuskoulun toimintaa Joensuun seudun Leaderin alueen maaseutupaikkakuntiin. Supiaisen sirkuskoulun satelliittikerho – hankeen ajatus on, että sirkuskoulun toimintaa ja opettajaresurssia päästään hyödyntämään myös maaseutupaikkakunnilla.

 Pohjois-Karjalan virkistysreitistöyhdistys ry: Joensuun kelkkaurat
Hankkeessa siirretään Iiksenjoella oleva kelkkaura turvallisempaan paikkaan. Uudelle uralinjaukselle rakennetaan tasoristeys moottorikelkoille Ilomantsin radan yli. Kelkkaura on linjattu kulkemaan Joensuun kaupungin maita pitkin. Hankkeen tavoitteena on nostaa reitistön turvallisuutta. 

Heinäveden kunta: Monikäyttöreitistö luostarien ja kanavien kuntaan
Hankkeella uudistetaan ja parannetaan monikäyttöreitistö Valamon ja Lintulan luostareiden välille. Toimenpiteillä monipuolistetaan reitin käyttömahdollisuuksia patikointiin, polkujuoksuun ja maastopyöräilyyn sekä teetetään yhdenmukaiset reittimerkinnät maastoon.  

Tutjunniemen Erä ry: Tutjun kyläkotahanke 
Hankkeessa metsästysseura rakentaa metsästysseuran tontille kyläkodan, saniteettitilat ja halkosuojan. Kodalle rakennetaan myös tie ja hankitaan viemäri- ja sähköliittymät. Kota on jatkossa kaikkien kyläläisten käytettävissä. 

Kiinteistöosakeyhtiö Pärnävaaran koiraurheilukeskus Oy: Koiraurheilukeskuksen toiminnan kehittäminen 
Hankkeen aikana investoidaan Pärnävaaran Koiraurheilukeskukselle sosiaalitilat sekä tähän tarvittava kiinteistö- ja kunnallistekniikka. 

Yrityskohteet

H & E Nygren Oy: Yrityksen investointituki

Kahvitupa Oy: Yrityksen käynnistämisen vakioitu kertakorvaus

Teemu Vänskä / Nordic Reach Oy: Yrityksen investointituki 

Luonnon yrttitarha: Kokeilevan maatalouden vakioitu kertakorvaus 

Liperin Mocca Ky: Yrityksen käynnistämisen vakioitu kertakorvaus 

Kone ja korjauspalvelu Anssi Hämäläinen: Yrityksen investointituki

Luoto Outdoor: investointituki

Kalastuspalvelu Kossun koukku ja kala: Yrityksen investointituki 

Mika Meriläinen: Yritystoiminnan suunnitteluvaiheen tuki
Mika Meriläinen: Yritystoiminnan kehittämistoimenpiteen valmisteluvaiheen tuki

Foods for Nordic Oy: Osa-aikaisen yritystoiminnan käynnistämistuki 

AlproSteel Oy: Vakiintuneen yritystoiminnan kehittämistuki 

P-K:n Monitoimijat Oy:Vakiintuneen yritystoiminnan kehittämistuki

 

Lisätietoja hankkeista ja Leader-toiminnasta antaa
johtava Leader-asiantuntija Anna-Maria Hämäläinen,
puh. 040 513 9249,
Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

joensuun-seudun-leader-logo.svg

Hae rahoitusta

Omat hankkeet

Yhdistys